N76E003AT20 View larger
Auf meine Wunschliste
N76E003AT20
N76E003 – a 1T-8051 based series MCU, offers 18 KB Flash ROM, configurable Data Flash and 1 KB SRAM. It supports wide operating voltage of 2.4V to 5.5V, temperature range of -40℃ to 105℃, and high noise immunity of 7KV ESD and 4KV EFT.
More details
New
Out of Stock
DATASHEET
The N76E003 provides up to 18 I/O pins under 20 pin package and rich peripherals including two UARTs, SPI, I²C, 6-ch PWM output, wake-up function, and Brown-out detector. The competitive features includes a high precision <2% deviation 16 MHz Internal RC oscillator, and a high resolution 12-bit 8 channel ADC. N76E003 supports small form factor packages TSSOP20 (4mm x 6.5mm) and QFN20 (3mm x 3mm) for easy board design.
Target Application:
Key Features:
  • Core
- 1T 8051 processor
- Max frequency up to16 MHz
- Wide operating voltage: 2.4V to 5.5V
- Temperature range: -40℃ to 105℃
  • Memory
- 18 KB of Flash memory
- 1 KB of SRAM
- Supports configurable Data Flash
- Supports program update by:
  • ISP (In-System Programming)
  • ICP (In-Circuit Programming)
  • IAP (In-Application Programming)
  • PWM
- Up to 6-ch PWM
- Programmable dead-zone generator
  • ADC
- 12-bit 8-ch ADC
- Runs up to 500 kSPS
  • Connectivity
- Two UARTs up to 115200 bps
- One SPI up to 8 MHz
- One I²C up to 400 kHz
  • Clock Control
- < 2% deviation16 MHz Internal RC oscillator
- 10 kHz Internal RC oscillator